Töökoha kaitstus

This page was last updated on: 2023-12-08

Ohutu töökeskkond

Tööohutust ja töötervishoidu rasedatele ja rinnaga toitvatele töötajatele reguleerib töölepingu seadus ning 11.06.2009 määrus nr 95 „Töötervishoiu ja tööohutuse nõuded rasedate ja rinnaga toitvate naiste tööks“.

Määruse järgi on tööandja kohustatud hindama riski naistöötaja (raseda või rinnaga toitva naise) tervisele ja ohutusele töökeskkonnas. Tööandja peab rakendama järgmiseid ajutisi meetmeid, et tagada raseda või rinnaga toitva töötaja turvalisust: 1) kergendada töötingimusi; 2) muuta tööülesandeid; 3) muuta tööajakorraldust, mis hõlmab nii tööaja lühendamist kui ka vajalike puhkepauside andmist või ajutiselt kergemale või päevasele tööle üleviimist; 4) või rakendada muud sobivat abinõu.

Rasedal töötajal on õigus tööandjalt ajutiselt nõuda oma tervislikule olukorrale vastavat tööd, kui töötaja terviseseisund ei võimalda tööülesandeid täita kokkulepitud tingimustel. Rase töötaja peab esitama ka tõendi arstilt või ämmaemandalt, mis kirjeldab piiranguid töötamisele tema terviseseisundi tõttu ning võimalusel ettepanekuid töötaja terviseseisundile sobivate töötingimuste ja -ülesannete osas.

Kui tööandja ei suuda pakkuda naistöötaja terviseseisundile vastavat tööd, võib töötaja keelduda töökohustuste täitmisest. Naistöötaja terviseseisundile vastava töö andmisel või tööülesannete täitmisest ajutisel keeldumisel makstakse töötajale hüvitist ravikindlustuse seaduses esitatud alustel.

Naistöötajat ei tohi tööle lubada keskkonnas, kus ta puutub kokku plii või selle ühendiga või teha allmaatööd. Rasedat töötajat ei tohi lisaks lubada tööle kõrge õhurõhu tingimustes ning üldjuhul punetiste ja toksoplasmoosi nakatumise ohu korral.

Allikad: §18 Töölepingu seadusest; 2009 Töötervishoiu ja -turvalisuse määruse nõuded rasedate ja rinnaga toitvate naiste töötamisel, uuendatud 2015.; 1999. Aasta töötervishoiu ja tööohutuse seaduse § 10, viimati muudetud 2017

Lepingu ülesütlemise piirangud

Lepingu ülesütlemise eest kaitse on sätestatud Töölepingu seadusega.

Tööandjatel pole õigust töölepingut üles öelda töötajaga, kes on rase või kellel on õigus rasedus- ja sünnituspuhkusele. Kui tööandja ütleb lepingu üles töötajaga, kes on rase või kes kasvatab alla 3-aastast last, loetakse töölepingu üles öelduks õigusvastaselt, kui tööandja ei tõenda, et ütles lepingu üles töölepingu seaduses lubatud alusel.

Tööandjad ei tohi töölepingut koondamise tõttu üles öelda töötajaga, kes on rase või kellel on õigus rasedus- ja sünnituspuhkusele või kes kasutab lapsehoolduspuhkust või lapsendaja puhkust, kui tööandja ei lõpeta oma äritegevust või ei kuuluta välja pankrotti. Rasedat või rasedus- ja sünnituspuhkuse õigust omava töötajaga ei saa lepingut üles öelda töövõime vähenemise tõttu.

Allikas:__§92 ja 93 Töölepingu seadusest

Õigus töökoha säilitamisele

Naistöötaja õigust naasta samale ametikohale pärast sünnituspuhkust tagab Töölepingu seadus.

Seadus keelab ametist vallandada töötajat, kes on rase või sünnituspuhkusel. Samuti pärast sünnituspuhkuse lõppu on naistöötajatel õigus parenenud tööoludele (palgatõus, paremad tingimused kollektiivlepingu alusel), millele tal oleks juba õigus sünnitamise töttu, kui ta poleks puhkusel.

Allikas:__§ 18.5, 92 ja 93 Töölepingu seadusest

Loading...