Hüvitised

This page was last updated on: 2023-12-08

Hüvitis ületunnitöö eest

Ületunnitööd tehakse pooltevahelisel kokkuleppel. Ületunnitöö on töö, mis ületab kokkulepitud tööaja. Summeeritud tööaja arvestuse korral on ületunnitöö kokkulepitud tööaega ületav töö arvestusperioodi lõpul. Tööaeg kokku ei tohi ületada keskmiselt 48 tundi seitsmepäevase ajavahemiku kohta kuni neljakuulise arvestusperioodi jooksul. Seda arvestusperioodi saab pikendada kuni 12 kuuni kollektiivlepinguga tervishoiu-, hoolekande-, põllumajandus- ja turismitöötajate puhul. Tööandja ja töövõtja võivad kokku leppida suurema arvestusperioodi kui see ei ole töötajale ebamõistlikult kahjustav, kuid tööaeg kokku iga seitsmepäevase ajavahemiku kohta nelja kuu pikkusel perioodil ei tohi ületada keskmiselt 52 tundi.

Tööandja võib nõuda töötajatelt ületunnitöö tegemist ettenägematute asjaolude tõttu, eelkõige kahju vältimise eesmärgil. Siiski ei saa ületunnitööd nõuda alaealiselt, rasedalt või töötajalt, kellel on õigus rasedus- või sünnituspuhkusele.

Tööandjad peavad hüvitama töötajatele ületundide tegemise võimaldades neile vähemaid töötunde vastavalt ületöötundide arvule, kui ei ole kokku lepitud ületundide rahaline hüvitamine. Tööandjad on kohustatud maksma töötajatele ületöötunni eest 150% tavalise töötunni määrast.

Valveaja kokkuleppe korral, kui pooled on leppinud kokku, et töötaja on töövalmiduses tööandja jaoks tavatöötundide välisel ajal, peab tööandja maksma töötajale valvetundide eest vähemalt 10% kokkulepitud töötasust.

Allikas: §43-48 Töölepingu seadusest

Hüvitis öötöö eest

Öötöö tegija on töötaja, kes töötab vähemalt 3 tundi oma igapäevasest tööajast või vähemalt ühe kolmandiku oma iga-aastasest tööajast öösel (22:00 ja 06:00 vahel).

Kokkulepe, mille kohaselt öötöötaja, kelle tervist mõjutab töökeskkonna ohutegur või töö iseloom, on kohustatud töötama rohkem kui kaheksa tundi 24-tunnise ajavahemiku jooksul, on tühine.

Öötundide eest on tööandja kohustatud maksma tavatasust 125%, kui ei ole pooltevahelist kokkulepet, et töötasu sisaldab tasu öösel töötamise eest.

Allikas: §45 ja 50 Töölepingu seadusest

Kompenseerivad puhkepäevad

Töölepingu seaduses pole täpselt sätestatud kompensatoorsete puhkepäevade andmine nädalase puhkepäeva või riigipüha ajal töötamise eest.

Tööandja võib anda lisapuhkeaega töötajale, kes töötab riigipüha ajal. Kuid pole konkreetselt sätestatud midagi nädala sees puhkepäeval töötamise kompenseerimiseks.

Allikas: §45 ja 53 Töölepingu seadusest

Hüvitis töö eest nädalavahetusel või riigipühadel

Töölepingu seadus sätestab riigipüha ajal töötamiseks kõrgema palgamäära, kuid selline säte puudub nädalavahetusel töötamise kohta. Riigipüha ajal töötamise eest maksab tööandja 200% töötaja töötasust.

Allikas: §45 Töölepingu seadusest

Seadusandlus hüvitiste kohta

  • Töölepingu seadus / Employment Contracts Act
Loading...